Antidepresszánsok és az alkohol – nem jó páros

Az alkoholnak és az antidepresszánsoknak is igen erős hatása van a szervezetre, ezek együttes használata pedig számos kockázatot rejt magában. Aki keveri ezeket a szereket, az pont az ellenkező hatást érheti el, mint amit szeretett volna.

Depressziósabbnak, szorongóbbnak érezheti magát, az alkoholfogyasztás ugyanis ellensúlyozhatja az antidepresszáns gyógyszeres kezelés előnyeit. Az alkohol ugyan rövid távon látszólag javíthatja a hangulatot, de általános hatása az, hogy fokozza a depresszió és a szorongás tüneteit.

A mellékhatások pedig még rosszabbak lehetnek, ha valaki más gyógyszert is szed. Számos más gyógyszer is okozhat problémát, ha azt valaki alkohollal együtt szedi: ide sorolhatók a szorongásgátló gyógyszerek, az altatók és a vényköteles fájdalomcsillapítók is.

Ilyenkor a gondolkodás és az éberség is károkat szenvedhet. Az antidepresszáns-alkohol kombó jobban befolyásolja az ítélőképességet, koordinációt, motoros képességeket és a reakcióidőt, mint az alkohol önmagában. Ezek álmosságot okozhatnak, és így megnehezítik az összpontosítást, a figyelmet igénylő feladatok elvégzését.

Néhány antidepresszáns önmagában is álmosságot okoz, akárcsak az alkohol. Együttesen pedig ez a hatás felerősödhet. Azonban fontos, hogy a legtöbb antidepresszáns esetében következetes, napi adag szedése szükséges ahhoz, hogy a szervezetben állandó szinten maradjon és a tervezett módon fejtse ki a hatását.

A gyógyszerek abbahagyása – ha csak egy-egy napra is – súlyosbíthatja a depressziót.

A depresszióban szenvedő embereknek egyébként sem javasolt az alkoholfogyasztás, hisz könnyebben válnak függővé. Sokan vannak olyanok, akik az alkoholt azért fogyasztják, hogy könnyebben, gyorsabban elaludjanak. Lehetséges, hogy ez így is lesz, de az éjszaka közepén gyakoribb lesz az ébredés.

Ha valakinél alacsonyabb az alkoholfüggőség kockázata, akkor alkalmanként egy-két pohár ital nem árthat, de aki antidepresszánst szed, az mindenképp egyeztesse ezt orvosával.

Hasonló bejegyzések..