A létra egy rendkívül hasznos eszköz, ezért minden otthonba kell egy. Érdekes kérdés persze, hogy milyet is válasszunk, hiszen létrából is rengetegféle van manapság, kisebb-nagyobb, lehet fémből vagy fából.
Talán nincs is olyan otthon, ahol ne lenne legalább egy létra. Ennek az eszköznek is széles a választéka, vannak háztartási létrák, de egészen professzionális, ipari felhasználásra szánt fajták is. Amikor létrát választunk, érdemes végig gondolni, hogy mire is fogjuk majd használni, hiszen ez segíthet behatárolni, hogy mely típusokat érdemes számításba vennünk. Ahhoz persze, hogy választani tudjuk, érdemes legalább alapszinten ismerni a létrák típusait.
Lássuk, melyek a létrák alaptípusai, és nekünk melyikre is lehet szükségünk.
Milyen típusú létrák vannak?
A létrák számos különböző feladatra használhatók, kezdve az építkezésektől, egészen az otthoni felhasználásig. Az építkezéseken történő felhasználást talán bemutatni sem kell, de az otthonokban is nagyon változatos a felhasználásuk, a házi barkácsolástól az ablakmosáson és a függönyleszedésen át a magas polcok eléréséig. Létrából viszont sokféle van, lássuk, milyen típusokat különböztetünk meg:
- Hétköznapi, háztartási létra
- Fa létra
- Alumínium létra
- Támasztó létra
- Tolólétrák
- Padlásfeljárók
- Összecsukható létra
- Univerzális létrák
- Állványok és fellépők
Nekünk melyikre van szükségünk?
Most, hogy tudjuk, a létrák is milyen sokfélék lehetnek, érdemes tudni, hogy milyen tényezőket is érdemes figyelembe venni a választáskor. Először is gondoljuk végig, mikor, hogyan és milyen munkára akarjuk majd használni a létrát. Ha például csak festeni szeretnénk, akkor nincs szükség nagy teherbírásra, de ha egy raktár létrájáról van szó, ott már ez fontos tényező.
Ha csak otthonra szeretnénk létrát, akkor nem kell túl drága vagy komoly létrában gondolkodni, elég lehet egy hagyományos, egyszerű háztartási létra is. Ugyanakkor ha az otthoni barkácsoláshoz is használni szeretnénk, akkor egy alacsony, pár fokos létra nem biztos, hogy elegendő lesz.