Talán még a legnagyobb csokirajongók sem tudnak mindent imádott édességükről vagy annak alapjául szolgáló kakaóbabról, ám bőven akad érdekes tudnivaló.
Ezek közül mutatunk most tizenöt, nem annyira köztudott, de fontos tényt.
- A csokoládé jótékony hatásai
- A csokoládé gyorsan kialakuló imádata talán összefügg azzal, hogy kis mennyiségben tartalmaz koffeint és amfetaminhoz hasonló vegyületeket is.
- Melburnben készítettek egy hatalmas csokoládétojást, mely a világ legnagyobb csokiépítménynek számít mind a mai napig. A csokitojás nem kisebb, mint 3 méteres csokikreáció volt.
- A csokoládé elnevezése azték szóra vezethető vissza. Az aztékok „Xocalati”-nak vagy „Chocoatl”-nak nevezték. A szó egy szóösszetétel, melyben a „Choco” habot jelent az „atl” pedig vizet. Ebből valamelyest következtetni lehet arra, milyen állagú volt az azték csoki és mi előállításának módja is körvonalazódik.
- Az aztékok a csokoládét körülbelül olyasminek tartották, mint amit ma mennyei mannának nevezünk. Úgy gondolták, hogy aza alapanyagául szolgáló kakaóbabot az ember a Levegőistentől kapta ajándékba áldás gyanánt és a belőle készült, ember által is elkészíthető csokoládé az Istenek paradicsomi eledele.
- A mayák és a többi Közép-Amerikai őslakos nép eleinte italt készítésére használta fel a kakaóbabot, szilárd formája csak sokkal később terjedt el.
- A csokoládét először a maják készítették és fogyasztották. nagy kincsnek számított, és elismerésnek szánták ajándék gyanánt.
- Az aztékok sok esetben chilivel, sőt hallucinogén hatású gombákkal kevert csokoládét fogyasztottak.
- A mayáknál a csokoládé ritka esetben ugyan, de fizetőeszköz is lehetett.
- A nők közül kétszer annyian szeretik a csokoládéd, mint a férfiak közül.
- A csoki 1528-ban „lépett” Európai földre, mikoris Hernando Cortez V.Károlynak kakaóbabot vitt Amerikából.
- Körülbelül olyan titkos recept volt a csokoládé készítésének módja a XVI. században, amilyen a CocaCola receptje is. A recept védelmének érdekében a kakaóbabból kizárólag a szerzetesek tudtak csokoládét készíteni. A titkolózás lényege az volt, hogy Spanyolországé maradjon a csokoládé előállításának titka, ami nyilvánvalóan gazdasági és hatalmi okokra vezethető vissza.
- Mária Terézia XIV. Lajosnak adta nászajándék gyanánt a csokoládé és készítésének titkát, így terjedt el 1616-tól egész Franciaországban.
- A XVII. század végéig a csoki luxusnak számított, így csak egy nagyon kicsi réteg engedhette meg magának élvezetét, ám a XVIII. századra értéke süllyedt, néhány kávéházban egy csésze kávé áráért már lehetett csokoládét kapni.
- Bár a kakaóban Közép-Amerikában őshonos, mégis Afrikában termesztik a világ kakaóbabjának 66%-át.
- Ha csokoládéra vágyunk, semmilyen más étellel, itallal, élvezeti forrással nem tudjuk pótolni, kiváltani és sajnos ez a tény tudományosan is bizonyított.
- A különleges belga csokoládé az egész világon ismert, hatalmas népszerűségnek és megbecsülésnek örvendő, luxusminőségű édesség, így nem csoda hát, hogy a belgát hatalmas ipart építettek fel előállítására. A belga csokiipar mintegy 17 000 embernek ad munkát, ami világszinten is döbbenetes egyetlen iparágtól.
- A tiszta csokiládé hozzájárulhat a súlynövekedéshez, ám a koleszterinszintet nem befolyásolja. Nyilvánvalóan az egyes adalékokkal, ízesítőkkel gazdagított csokoládék, a plusz összetevők függvényében máshogy viselkedhetnek, úgyhogy jól nézzük meg, mit eszünk!
- Napóleon hatalmas csokiimádónak számított. Soha sehová nem ment csokoládé nélkül, mert számára ez fontos örömforrás volt, ami akkor is jobb kedvre tudta deríteni, mikor semmi más nem segített.
A világ legdrágább csokoládéja magyar pénzbe átszámítva közel 700 000 forintba kerül és csupán 4,5 dekagrammot nyom.
A legtöbb jótékony hatás a 100%-os étcsokiktól várható, amit webáruházban szoktam beszerezni.