A 84. Oscar-díj átadáson A leleményes Hugo valamint a The Artist – A némafilmes söpörte be a legtöbb szobrocskát, és csúfos kudarcot vallott Az élet fája, a Pénznyelő és a Hadak útján című film.
Visszafogottan telt az idei Oscar-gála: nem voltak meglepetések, botrányok, se káromkodások, se politikai beszólogatások. A legnagyobb baj, hogy poénoktól is mentes volt az este.
A The Artist – A némafilmes lett az Oscar-gála legnagyobb nyertese, ugyanis öt szobrocskát zsebelt be, köztük a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb férfi főszereplő díját is. Szintén öt Oscarral büszkélkedhet A leleményes Hugo, igaz csak technikai kategóriákban nyert. Meryl Streep begyűjtötte a harmadik szobrát A Vasladynek köszönhetően. A film egyébkén összesen két jelölést váltott díjra. Az Utódok, a Kezdők, A segítség valamint az Éjfélkor Párizsban egy-egy Oscart kapott. A várakozásokkal ellentétben csúfos kudarcot vallott Az élet fája, a Pénznyelő és a Hadak útján is, ugyanis egyetlen jelölést sem sikerült díjra váltaniuk.
A gálán nem csak a Oscar-díjért, hanem a legszebb ruhaköltemény címéért is folyik a harc évről évre a színésznők körében. Idén Angelina Jolie gyönyörű fekete ruhája, Gwyneth Paltrow hókirálynő öltözete és Michelle Williams élénk színű, alakjához tökéletesen passzoló ruhája volt a legszebb.
A 84. Oscar- díjak listája:
- Legjobb film: The Artist – A némafilmes
- Legjobb férfi főszereplő: Jean Dujardin (The Artist – A némafilmes)
- Legjobb női főszereplő: Meryl Streep (A Vaslady)
- Legjobb férfi mellékszereplő: Christopher Plummer (Kezdők)
- Legjobb női mellékszereplő: Octavia Spencer (A segítség)
- Legjobb rendező: Michel Hazanavicius (The Artist – A némafilmes)
- Legjobb eredeti forgatókönyv: Éjfélkor Párizsban
- Legjobb adaptált forgatókönyv: Utódok
- Legjobb idegen nyelvű film: Nader és Simin – Egy elválás története (Irán)
- Legjobb animációs film: Rango
- Legjobb látvány: A leleményes Hugo
- Legjobb fényképezés: A leleményes Hugo
- Legjobb jelmez: The Artist – A némafilmes
- Legjobb vágás: A tetovált lány
- Legjobb maszk: A Vaslady
- Legjobb zene: The Artist – A némafilmes
- Legjobb betétdal: The Muppets
- Legjobb hangkeverés: A leleményes Hugo
- Legjobb hangvágás: A leleményes Hugo
- Legjobb vizuális effektek: A leleményes Hugo
- Legjobb dokumentumfilm: Undefeated
- Legjobb rövid dokumentumfilm: Saving Face
- Legjobb rövid animációs film: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
- Legjobb rövidfilm: The Shore