Valóságos lavinát indított el a nem régiben kirobbant Schmitt-szakdolgozat botrány.
Az ex köztársasági elnök diplomamunkájának újravizsgálásának nyomán a nép különböző fórumokat használva igyekezett nyilvánosságra hozatni több másik magas beosztású politikus vizsgadolgozatát is.
Fejet hajtva a köz akarata előtt, megszületett a határozat, miszerint Orbán Viktor (Fidesz) és Gyurcsány Ferenc (MSZP) szakdolgozatát is a kíváncsi szemek elé tárják – néminemű pletyka szerint az utóbbi képviselő úr ilyen fajta vizsgamunka bemutatása ellenére is letehette társaival együtt az államvizsgát. A híresztelések azonban ebben az esetben is igaznak bizonyulnak, mert sem a nevezett oktatási intézményben nem őriznek ilyen dokumentumot, sem a kedves képviselő úr nem tudja felmutatni párját.
A turpisságra úgy került hangsúly, hogy a Pécsi Újság online felületén érkezett egy komment, amelyben írója azt taglalja, Gyurcsány miként variálta miniszterelnöki weblapján iskolázottságának milyenségét: egyetemi diploma volt megjelölve, amire a szemfüles kommentelő elektronikus levélben jelezte az érintettnek, hogy nagy valószínűséggel elírás történhetett, ugyanis tudomása szerint főiskolai végzettséggel rendelkezik a tisztelt miniszterelnök úr. A csorbát kiküszöbölve az adatot átjavították, s Gyurcsány védelmében arra hivatkozott, hogy közgazdaság szakra váltott, és közös dolgozatot nyújtott be.
Mindezek ellenére a Janus Pannonius Tudományegyetem nem őriz falai között Gyurcsány Ferenc névvel ellátott szakdolgozatot – s ezt nem csak az iskola igazolja, hanem Mellár Tamás professzor is. A Pesty László által készített Egy hiteles ember című dokumentumfilmjében Mellár arról mesél, hogy telefonon értesítették a pártbizottságból a vizsgáztató tanárt, hogy “Gyurcsány elvtárs jön ma vizsgázni”.
Felettébb érdekes azonban, hogy a pécsi tanintézményben hűlt helye a munkának, hiszen a többi ’84-ben íródott szakdolgozat mind hiánytalanul megtalálható az iskola könyvtárában. A politikus – természetesen – váltig állítja, hogy ő bizony megírta a jelenleg levegőben lógó dolgozatot, és annak idején le is adta két példányban – amiből később egyet visszakapott. Ezt a magándarabot kellene most bemutatnia mihamarabb, ha el akarja kerülni, hogy őt is úgy meghurcolják, mint néhány napja Schmitt Pált.
Nagyon szomorú, hogy egyáltalán van még olyan ember Magyarországon, aki hisz ennek az élőlénynek a szavaiban… (Gy. F.)