A gyapjú különböző színeit festéssel lehet elérni. A gyapjú nem termel lángot, magas hőmérsékletet igényel az égéshez. Ellenáll a szerves oldószereknek és az enyhe savaknak is, de nem a lúgoknak, amelyek denaturálhatják a benne található keratint és lebonthatják a makromolekulákat.
Kémiai összetétele ellenállóvá teszi a gombák és baktériumok elszaporodásával szemben, ugyanakkor sebezhetővé teszi a rovarokkal szemben, amelyek szeretni szokták.
A gyapjú felhasználása
A gyapjú fő felhasználási területei nyilvánvalóan a textíliák. Általában a hideg ellen vetik be kesztyűk, sálak, pulóverek, valamint takarók, ágytakarók és szőnyegek alapanyagaként. Ezt az anyagot párnák, ülések és kárpitok töltelékeként is használják. A gyapjú másik felhasználási területe a zongorák, nehézgépek szigetelése, illetve szag- és hangelnyelőként való felhasználása.
Gyapjúfeldolgozás
A gyapjút különböző eljárásokkal nyerik, amelyek a következők:
- Nyírás. Évente egyszer a gyapjas állatokat összeterelik és megnyírják, anélkül, hogy bántanák őket, és a nyers gyapjút összegyűjtik.
- Mosás. A nyers gyapjú általában szennyezett, és iparilag kell mosni, eltávolítva a port, homokot és egyéb szennyeződéseket. Erre a célra hideg és meleg vizet is használnak.
- Nyírás. A gyapjút a szőrtelenítés során nyújtják, a szálakat kézzel, vágás nélkül választják szét.
- Pörgetés. Ipari vagy hagyományos módszerekkel a gyapjúszálakat durva fonallá sodorják.
- Festés. Természetes vagy mesterséges színezékeket használnak a gyapjú kívánt színének megadására.
Allergiák, amelyeket produkál
A gyapjúallergia rendkívül gyakori, és felismerhető a főbb tünetekről:
- Viszkető bőr, amely égési sérülésekig és csalánkiütésig is fokozódhat.
- Az ekcéma megjelenése, amely a gyapjúval való érintkezés megszűnése után is fennáll.
- Légzési nehézségek, tüsszögés, köhögés.
- Szemirritáció, vizenyős orr, nyálka.
Gyapjúkereskedelem
Ma Argentína a világ egyik legnagyobb gyapjútermelője, bár Belgium, Hollandia és Franciaország szintén fontos szerepet játszottak a gyapjúkereskedelemben.